Hrajeme FarmVille I: Začínáme – příprava na hraní
V prvním díle seriálu Hrajeme FarmVille se podíváme na přípravu na hraní. Povíme si něco o tom, jak to na Facebooku chodí s herními účty, k čemu vám budou facebookoví přátelé hrající také FarmVille, zda hrát zdarma, nebo za peníze…
Facebook účet a sousedé (přátelé)
Při hraní FarmVille je vhodné mít hodně takzvaných sousedů, tedy dalších přátel na Facebooku, kteří také tuto hru hrají. Je to proto, abyste mohli získávat různé bonusy, vyměňovat si dárky (které nic nestojí a jsou tedy čistý zisk), rozšiřovat farmu a postupovat ve hře rychleji. Čím více přátel hrajících FarmVille budete mít, tím lépe se vám bude hrát. A tím nemyslíme, že je rozdíl mít 4 nebo 8 přátel, bavíme se tady přinejmenším o desítkách, ale spíše o stovkách přátel na Facebooku, kteří také aktivně hrají.
Jelikož ne každý má na Facebooku takový počet přátel hrajících FarmVille, hráči brzy přišli s řešením. Začali se přidávat do přátel vzájemně, aby měli ve hře co nejvíce sousedů. Jenomže ne každý si chce do přátel přidávat v zásadě cizí lidi, a to jen kvůli tomu, že hraje nějakou hru. Lidé proto přišli s přístupem, který toto řeší. Začali si zakládat herní účty, které používají odděleně od svých hlavních, a přidávají si na nich co nejvíce ostatních hráčů. Tento postup bohužel není zcela v souladu s pravidly používání Facebooku, takže vám to nemůžeme přímo doporučit, a musíte sami zvážit, zda chcete riskovat a tato pravidla porušovat, nebo přijdete s vlastním inovativním řešením. Jen jsme vám chtěli objasnit, jak to chodí.
Zdarma nebo za peníze
Další věcí, kterou byste si měli rozmyslet, je to, zda jste ochotní za hraní FarmVille platit, či nikoliv. Hra je oficiálně „free to play“, což v češtině znamená něco jako „zdarma k hraní“. My bychom to trochu poupravili na „zdarma k hraní, ale musíte zaplatit, pokud si to chcete vychutnat bez omezení“. Pokud chcete hrát jen tak občas pro potěšení, bez placení si bez potíží vystačíte, pokud byste však chtěli hrát nějak kompetitivně a měřit se s těmi nejlepšími, připravte si peněženku.
Je dobré si to ujasnit co nejdříve, protože platí, že stejná částka vás zpočátku nakopne mnohem více, než by tomu bylo později. Zároveň je dobré vědět, že jsou velmi časté různé slevové akce, kdy se herní kredity dají pořídit třeba za polovinu, takže je vhodné si na nějakou akci počíhat.
V každém případě si své výdaje na hru dobře hlídejte, aby se z ní pro vás nestal nenasytný vysávač peněženky, který nemá nikdy dost. U free to play je ostražitost vždy na místě.
Časový rozvrh
Ujasněte si, kolik času chcete hře věnovat, a jak často jste ochotní k ní usedat v dlouhodobém měřítku. Pokud ji plánujete hrát dlouhodobě, pravděpodobně nebude optimální k ní usedat třikrát denně na hodinu. Ideální je nastavit si nějaké rozumné mantinely hned od počátku. Ve hře obecně platí, že přestože na všechno čekáte (růst plodin, dárky od přátel atd.), za častější hraní jste vždy odměněni. Platí však, že každá další strávená minuta přináší menší užitek, než ta předchozí. Je to poměrně obtížné na pochopení, ale zkuste se zamyslet nad tímto příkladem:
Adam hraje dvakrát denně dvacet minut. Seje především plodinu, která roste 10 hodin, takže obvykle ráno zaseje, večer sklidí a zaseje znova, pak ráno sklidí úrodu z večera a opět zaseje a tak pořád dokola. Celkem si tak vydělá denně 1500 mincí a získá 160 zkušeností.
Eva si dává každý den jen svou dvacetiminutovku. Specializuje se na plodinu rostoucí 20 hodin, protože díky tomu může odpoledne zasít a do dalšího dne se o farmu nemusí starat. Celkem si tak denně vydělá 1000 mincí a získá 100 zkušeností.
Tento příklad je poměrně typická ukázka toho, jak hra funguje. Zásadní pak je uvědomit si, že nezáleží na tom, jak moc se snažíte v jeden jediný den, ale záleží zejména na vašem dlouhodobém přístupu. Ideální je, když si na začátku nastavíte nějaký systém a toho se držíte celou dobu. Pokud by Adama z příkladu jeho farma vyčerpala a on začal dny vynechávat, najednou se ukáže, že z dlouhodobého hlediska na tom bude herně lépe Eva, protože bude stabilně získávat každý den své odměny, zatímco Adam bude při větším vloženém času pomalu zaostávat.
Jedinou výjimkou, kterou lze doporučit, je zintenzivnění hrání při speciálních akcích či herních událostech. V určitých částech roku (zejména kolem různých mezinárodních svátků, například jako jsou Vánoce nebo Velikonoce) se ve hře objevují speciální bonusy, takže za stejnou dobu hraní lze dosáhnout většího pokroku na farmě, než jindy. Pak má smysl se do hraní ponořit o něco více, než jindy. I s ohledem na tuto skutečnost buďte při počátečním plánování svých časových možností spíše střídmější a svůj optimistický odhad časových možností si nechte na tyto speciální příležitosti.
Co bude příště?
Tento díl seriálu se tímto již nachýlil ke svému konci. Dozvěděli jste se o tom, že se hodí mít maximum sousedů a že někteří hráči si proto zakládají herní účty. Dále jste se dozvěděli, že hra není freeware (zcela zdarma), ale free to play (zdarma jen omezeně). A také nyní víte něco více o tom, jak si časově rozvrhnout své hraní.
V příštím díle tohoto seriálu už se vydáme na farmu a uděláme první krůčky k její prosperitě.